Warning: file(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in C:\vhosts\uclerotoservis.com\http\wp-content\themes\empire\header.php on line 751

Warning: file(http://www.escmba.com/201807/20180723.txt): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in C:\vhosts\uclerotoservis.com\http\wp-content\themes\empire\header.php on line 751

Skoda Servisi

Skoda Banner

Skoda Otomobil Tarihi

Skoda artık Çek Cumhuriyeti olarak bilinen bölgede yirminci yüzyılın başından beri otomobiller üretmektedir.Skoda uzun yıllar boyunca sınırlı sayıda ekonomik ama kaliteli araçlar üretti.Volkswagen Grubu, 1991 yılında Skoda şirketini bünyesine almasından sonra, Skoda büyük gelişim göstermiş ve satışlarını 2008 yılında  674.000 adete fırlatmıştır.

Kökenleri

Škoda  Avusturya-Macaristan olarak bilinen sınırlar içinde barınıyordu. 1895 yılında Vaclav Klement ve Václav Laurin tarafından Laurin ve Klement olarak  bir bisiklet tamircisi  olarak kurulmuştur.Aslında tüm büyük otomobil şirketlerinin kökenleri,genelde bir bisiklet üreticisine dayanmaktadır.Şirketler yola bisiklet üretimiyle başlarlar. Skoda 1905 yılına kadar büyük bir gelişim gösterdi ve ilk otomobilini üretti.

1920’ler

Dünya Savaşı’ndan sonra, işler oldukça kötü gitti ve umutsuzca bir ortak aramaya başladılar. Sonuç olarak onlar Çekoslovakya’da, Skoda Works firması ile birleşti ve dünya savaşına kadar bir dizi araba üretimi yaptı. Almanlar Çekoslovakya’yı işgal etikten sonra ise ; Skoda’nın kontrolünü ele geçirdi ve ismini Hermann Göring Werke olarak değiştirdi.Firma bu olaydan sonra Alman ordusu için üretim yapmaya başladı.

Savaş Sonrası Dönemi

Almanya yenilgisinden sonra, Skoda üretimi savaş öncesi döneme nihayet döndü ve  Skoda 1101 Serisi  ile birlikte üretime ciddi bir biçimde başladı. Sıkı Komünist kuralları ,Batının ileri teknolojisi edinmesini engellenmekteydi.Fakat ciddi kısıtlamalara rağmen ,Skoda kaliteli arabalar üretebilmeyi başardı. 440 Spartak ve 445 Octavia  dayanıklılık ve popülerlik açısından buna en güzel örnektir aslında.Skoda bu dönemi güzel geçirdi ve kaliteli ürünler ile iddiasını ortaya net bir biçimde koydu.

Ağrılı 1960’lar

1964 yılında 1000/1100 MB Serisi girmiştir ve bu araçlarda arkaya monte edilmiş alüminyum 1.1-litrelik bir motor yer aldı. Araba, bir koleksiyon parçası olarak bugün değerli iken, 1000 MB  “1000 Küçük Sancısı” olarak anılmasına isteyen Polonyalı alıcılar yüzünden, kalite kontrol sorunları ile çok ciddi biçimde uğraşmıştır. Bununla birlikte bu araçlar , 1969 1964 yılları arasında  440.000 adet üretilmiştir.

Üretken 1970’ler

Batı’daki stil moda erişimi Skoda’da olmamasına rağmen, tasarım stüdyosu bugün belki de en çekici Skoda olarak kabul edilen 100R spor coupe bu yıllarda geldi. Bu uzun vadede korozyona uğramış olmasına rağmen 1980 ile 1970 üretilen 110R, yol yarışlarında sürmek için büyük bir zevk  aracı oldu.Bu araçlar bu yıllarda sayıca çok iyi miktarlarda üretildi.110R halefi 130RS, 1981 yılında Avrupa Manufactruers Şampiyonası yarışında ve 1977 Monte Carlo Rallisi kazanarak, bir spor araba olarak ismini ezberletti.

Zorlu 1980

Birçok araba firması motor ve elektrik üniteleri korumak için bilgisayar sensörleri ile donatılmaya başladı Komünist rejim altında, Skoda, uluslararası ölçekte ve kesinlikle Batı Avrupa’da, ciddi imaj sorunları çekti.Çünkü Komünist rejim Skoda’nın gelişmiş teknolojiyi kullanmasına izin vermiyordu ve bu yüzden Škoda, hala 1960′ların teknolojisi kullanılmaktaydı.Ancak onun tarihli mekaniği ve vücut şekillendirmedeki güvenilirliği Estelle, ve 105/120 modelleri ile diğer şirketlerin çok fazla gerisine düşmesine izin vermedi.

Bugün

1989 yılında Komünizmin çöküşü ve ile birlikte;Skoda’yı uluslar arası bir marka haline dönüşebilecek bir yabancı ortak arayışına itti. Renault ve Volkswagen şirket Skoda için kıyasıya mücadele ettiler fakat yarışın galibi olan  Volkswagen 1990 yılında mülkiyet hakkı kazanan taraf oldu. Skoda arkasında VW güçlülüğünü ve mühendislik atölyeleri ile , 1994 yılında Felicia’yı üretti. Octavia da VW güçlülüğüne dayalı olarak onu takip etti. Fabia 2008 yılında Hindistan’da ilk çıkışını yaptı.VW gücünü arkasına alan Skoda  bugün, Avrupa’nın lider markaları arasındadır.

İsminiz (Zorunlu)

E-mail(Zorunlu)

Konu

Mesajınız